Гърмен

Гърмен

ИСТОРИЯ НА ОБЩИНА ГЪРМЕН

В древността районът е населяван от различни племена и племенни групи. Най-трайни следи оставят траките, славяните и прабългарите. В поречието на Горна и Средна Места и по склоновете на Западните Родопи се настанява главно тракийското племе беси. Сведения за траките се срещат и в Омировата “Илиада”, където се дава описание на тракийския аристократ Резос. Свидетелства за богатия живот на траките по тези места са останките в множеството могили, пръснати из Гърменското поле. При направените последни проучвания на някои от тях са намерени фрагменти от атически съдове, особено в местността Драача над селото. Могилни некрополи има и в землищата на съседните села Блатска, Дебрен, Дъбница, Хвостяне. Интересни находки са открити при изграждането на сушилня за тютюн в село Дебрен – там, където е сега училището.

След продължителни борби между настъпващите римски воини и местните траки към 146 година Гоцеделчевският край е вече под римско владичество. В местността Драача римляните заварват тракийското селище Кейрпара. Недалеч от него император Траян (98-117) изгражда нов град и в чест на победата над даките в Добруджа го нарича Никополис ад Нестум (град на победата на Места). Градът е построен през 102-106 г. от н.е. на левия бряг на река Места и отстои на около 7.5 км от Гоце Делчев, където днес се намира квартал “Заграде”. Издигнат е вероятно върху останките на тракийско селище.

В Никополис са сечени монети по времето на императорите Комод (176-192), Септимий Север (193-211), Каракала (192-217) и Гета (209-212), убит от брат си Каракала. Намерени са монети с образа на Юлия Домна - жена на император Септимий Север и майка на Каракала и Гета.

Градът е разрушен в края на VІ век от славяните. Тук се заселва племето смоляни, което владеело местата чак до Централните Родопи. Славяните изграждат много селища. Занимават се със земеделие и скотовъдство - сеят просо, пшеница, лен, конопени и бобови растения, отглеждат едър и дребен рогат добитък и птици. Кланят се на много богове, но особено почитат Перун. Когато приемат християнската вяра, свързват култа към Перун с християнския светец Илия и създават много светилища в негова чест. Такова оброчно място се е запазило и до днес на изток от Гърмен, където всяка година се колят животни за курбан.

ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЛИЦАТА, ИЗВЪРШВАЩИ ХОТЕЛИЕРСТВО
1.ХОТЕЛИЕРСКА И РЕСТОРАНТЬОРСКА ДЕЙНОСТ.
Съгласно чл. 111, ал 1 от Закона за туризма хотелиерство или ресторантьорство на територията на Република България се извършва само в категоризирани по този закон туристически обекти.
Съгласно чл. 111, ал 2 от ЗТ категоризацията се извършва от министъра на туризма и от кметовете на общини или от оправомощени от тях длъжностни лица - за видовете обекти и категории, посочени в този закон.
Санкции:
Съгласно чл. 206, ал 1 от ЗТ, който предоставя туристически услуги в некатегоризиран туристически обект се наказва с глоба в размер от 500 до 5000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 10 000 лв.
2. РЕГИСТЪР ЗА НАСТАНЕНИТЕ ТУРИСТИ.
Съгласно чл. 116, ал. 1 от Закона за туризма лицата, извършващи хотелиерство, водят регистър за настанените туристи със съдържание на данните, утвърдени от министъра на туризма и публикувани на интернет страницата на Министерството на туризма.
Регистърът се води на хартиен носител по образец, утвърден от министъра на туризма и публикуван на интернет страницата на Министерството на туризма.
Документът, може да бъде свален от тук.
Санкции:
Съгласно чл. 213, ал. 1 от Закона за туризма хотелиер, който не води регистър на настанените туристи и за броя на реализираните от тях нощувки по чл. 116, ал. 1, се наказва с глоба в размер 2000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер 7000 лв.
3. СПРАВКА-ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА БРОЯ НА РЕАЛИЗИРАНИТЕ НОЩУВКИ.
Лицата, извършващи хотелиерство, са длъжни ежемесечно да подават информация в съответната община за броя на реализираните нощувки чрез справка-декларация.
Документът, може да бъде свален от тук.
Процедура за подаване на справка-декларация в Община Гърмен:
Попълнената справка-декларация с приложение извадка от Регистъра на настанените туристи и платежен документ за отчетния период се подава в Центъра за информация и услуги на гражданите в сградата на Община Гърмен или на e-mail: oba_garmen@abv.bg до 15-то число на месеца, следващ месец, през който са осъществени нощувките.
За броя на реализираните нощувки, посочени в справката-декларация, се дължи туристически данък при условията и по реда на Закона за местните данъци и такси. Дължимият данък се внася в приход на бюджета на община Гърмен от данъчно задължените лица до 15 – то число на месеца, следващ месеца, през който са предоставени нощувките.
Туристическият данък се заплаща в брой на касите на Община Гърмен или безкасово по сметка на Община Гърмен IBAN: BG70STSA93008490012100 в Банка ДСК – АД Гърмен – BIC STSABGSF по следния код за плащане: 442800 – туристически данък.
Съгласно чл. 58, ал. 2 от Наредба на общински съвет за определяне на местните данъци на територията на община Гърмен размерът на дължимия туристически данък за календарния месец се определя, като броят на предоставените нощувки за месеца се умножи по размера на данъка.
Размер на данъка за нощувка:

Категоря звезда Без минерална вода С минерална вода
* 0.30 лв. 0.50 лв.
** 0.35 лв. 0.55 лв.
*** 0.40 лв. 0.60 лв.

Санкции:
Съгласно чл. 213, ал. 3 от Закона за туризма хотелиер, който не осигури или не извършва обмен на данни по реда на чл. 116, ал. 6, т. 2 и 3 в се наказва с глоба в размер 1000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер 5000 лв.

4. ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ. 61р, АЛ.5 ОТ ЗАКОНА ЗА МЕСТНИ ДАНЪЦИ И ТАКСИ ЗА ОБЛАГАНЕ С ТУРИСТИЧЕСКИ ДАНЪК
Съгласно чл. 61р., ал. 5 от Закона за местни данъци и такси лицата, предлагащи нощувки, подават декларация по образец до 30 януари на всяка година за облагане с туристически данък за предходната календарна година.
Образецът на декларацията може да бъде свален от тук.
Санкции:
Съгласно чл. 127, ал. 1 от Закона за местни данъци и такси при неспазване на разпоредби по този закон, извън случаите по чл. 123, 124 и 125, на виновните лица се налага глоба в размер от 20 до 200 лева, а на юридическите лица и едноличните търговци - имуществена санкция в размер от 100 до 500 лева.

Населението на община Гърмен към 09.02.2012 г. е 16 921 човека.

По села разпределението е следното:

1. Балдево - 202 човека

2. Горно Дряново - 1 074 човека

3. Гърмен - 2 036 човека

4. Дебрен - 2 503 човека

5. Долно Дряново - 1 307 човека

6. Дъбница - 2 251 човека

7. Ковачевица - 50 човека

8. Крушево - 277 човека

9. Лещен - 7 човека

10. Марчево - 157 човека

11. Огняново - 1 697 човека

12. Ореше - 305 човека

13. Осиково - 580 човека

14. Рибново - 2 934 човека

15. Скребатно - 296 човека

16. Хвостяне - 1 245 човека

 

ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

1. АНТИЧЕН РИМСКИ ГРАД "НИКОПОЛИС АД НЕСТУМ" СЕЛО ГЪРМЕН

Никополис ад Нестум

Никополис ад Нестум е един от трите града, основани на Балканския полуостров от римския император Траян в чест на победата му над даките през 106 г. от н. е., наречен е „Град на победата при Места” и е запомнен като Градът на Места (на латински Nikopolis ad Nestum).

 Обявен е за археологически и архитектурно-строителен паметник от античността и средновековието през 1965 г. (понастоящем е в процедура за повишаването му в ранг на археологически резерват). Могат да се видят останки от крепостни стени, култови сгради и други съоръжения. Никополис ад Нестум е един от малкото относително запазени антични градове в България и единствен в Родопите от периода на римското владичество на Балканите. При археологически разкопки, проведени в периода 1980–1984 г., са проучени изцяло южната крепостна стена с портата, голяма част от източната и западната стени. Зидовете са с дебелина 2,40–2,60 м и височина до 4–5 м. Разкрити са 4 кръгли кули на южната стена, 2 почти квадратни кули пред широко отворената полукръгла екседра на портата, V-образна кула със скъсени рамена на западната стена и 1 правоъгълна кула на източната крепостна стена. В околността са разкрити пещи, части от водопровод, ями и др. Крепостта може да се посещава целогодишно. Повече за Никополис Ад Нестум може да видите на www.nicopolisadnestum.euТелефон за връзка - 0894 349 039. В полза на всички  гости и туристи на община Гърмен се направи в рамките на проект „Инициатива за подобряване капацитета и достъпа до туристически дестинации в трансграничния район“, с акроним „DESTINATIONS FOR ALL“, финансиран по Програма за сътрудничество INTERREG V-A „Гърция-България, 2014-2020“,  3D сканиране и дигитализиране на разкритата част на античния римски  град  "Никополис ад Нестум": https://tourmkr.com/F1A6O6JAyD

ЛЕЩЕН

Село Лещен е един от най-привлекателните и автентични курорти за селски туризъм в България. Разположено върху южния склон на Западните Родопи на 200 км. от София, пред него се открива незабравима гледка към Пирин планина.

Петнадесет реставрирани стари къщи предлагат характерната за този край възрожденска атмосфера, съчетана с модерен комфорт. Къщите с с просторни чардаци, китни дворове и механи, в които клиентите имат възможност да приготвят сами храната си с продукти от местното стопанство, макар че ресторанта е отдавна вече известен за любителите на добрата кухня дори и в чужбина.Целогодишно, домакините предлагат различни начини на забавления и отдих – риболов, излети в планината, плуване и балнеолечение в близкия курорт Огняново, бране на гъби и билки, разходки до съседните етнографски комплекси Ковачевица, Долен и Делчево, както и еднодневни пътувания до Роженския манастир край Мелник и известния ски-курорт Банско. В Лещен интерес в архитектурно отношение представляват повечето къщи. По-забележителни и включени във ваканционното селище за селски туризъм „Лещен” са къщите на Илия И. Поюков (Панзювите къщи), Иван Д. Гамишев (Адвокатската къща), Симеон И. Кашев (Пашкотевата къща), Стойчо Д. Киричев (Баджанаците), Иван А. Муртев (Муртевата къща) и Божия А. Киричева.

КАНИНСКА ЕКОПЪТЕКА

Канинската екопътека

Канинската екопътека е създадена по проект “Нови алтернативи за поминък за общините Гърмен и Босилово, чрез развитие на устойчив туризъм и сътрудничество между община Гърмен и община Босилово” през 2006 година по програма “Опазване на околната среда, културното наследство и институционално сътрудничество на регионално / местно ниво - България - Македония BG: 2004/016-786.01.01.

Маршрутът е с дължина 13 км и преминава през гористи и скалисти местности, с множество живописни гледки и богато биоразнообразие. Изборът на маршрут е базиран на комплекса от качества на региона – той е едно от малкото места, където се открива съчетание на богато културно наследство и природни дадености. Туристите могат да се наслаждават на чудесни скални, горски и речни местообитания и редки видове растения и животни.

Канинската екопътека е много вариантна, с възможност за избор на преходи между 2 и 10 часа, и ударение върху различни акценти, свързани с конкретни обекти на природното и културното наследство. Пътеката се състои от:

    • голям кръг : с. Ковачевица – с. Скребатно - с. Горно Дряново – с. Ковачевица, като начална /крайна/ точка може да бъде всяко едно от тях.
    • малък кръг : с. Горно Дряново – ждрелото и каскадата на Черна река – с. Горно Дряново.
    • 6 основни отсечки, свързващи отделните населени места. Тези отсечки могат да се преминават отделно една от друга , с начална и/или крайна точка, както следва:
    • с. Скребатно – през стръмен скален рид и втори мост над р. Канина - с. Горно Дряново;
    • с. Скребатно – през стръмен скален рид и втори мост над р. Канина – с. Лещен;
    • с. Скребатно – през първи мост над р. Канина – с. Ковачевица;
    • с. Ковачевица - през подземен коридор (Ризова дупка) - с. Горно Дряново;
    • с. Лещен – през подземен коридор (Ризова дупка) – с. Ковачевица;
    • с. Лещен – през подземен коридор (Ризова дупка) – с. Горно Дряново

Екопътеката съдържа и няколко труднодостъпни екстремни места, където чрез специални съоръжения ( дървени стълби, стъпала, въжета, високи премествания, парапети и др.) се осигурява безопасност на предвижването и се предоставя възможност за едно по-екстремно преминаване през няколко предизвикателства , представляващи преодолими естествени препятствия. Те са:

    • Подземен коридор в местността „Еремиева скала” (Ризова дупка), с дължина 15м. , широчина 2м. , и височина 10-12м. , с два отвора- съответно за спускане и изкачване , устроени с дървени стълби , парапети и обезопасяващи съоръжения.
    • Ждрело и каскада на р. Черна река под с. Горно Дряново, включени в малкия затворен кръг на екопътеката. Преминава се през няколко дълги премествания, дървени платформи и парапети, естествен заслон и множество стръмни стъпала.
    • Стръмен скален рид на западния бряг на р. Канина под с. Скребатно, устроен с високи стълби, дървени парапети, въжета, каменни и дървени стъпала, необходими за безопасно и достъпно преодоляване на предизвикателството.

Възможни са различни комбинации за преминаване на участъците на екопътеката, съобразени с наличното време и аранжирани според метеорологичната обстановка, наличието на водоизточници (чешми), степента на трудност на трасето, възраст, подготовка, опит и интереси на посетителите. В близост до екопътеката, над 500м. от с. Ковачевица по пътя за Синия вир, е изграден бивак със заслон, маси, пейки, огнища, места за пикник и/или за пребиваване на палатки.

КОВАЧЕВИЦА

Ковачевица

 

Село Ковачевица е единственият архитектурен резерват на територията на община Гърмен. Той включва църквата „Св. Никола”, килийно и светско училище, 112 жилищни сгради и 5 стопански постройки (хармани и плевни), като 56 от тях са реставрирани, а останалите са в различна степен на съхраненост.

Запазило своята самобитност и възрожденски облик, село Ковачевица има специфична селищно-устройствена структура, функционално и пространствено обособена в 3 концентрични зони: жилищно ядро, пояс от селскостопански сгради и зона на обработваемите площи. Характерни са малките по площ дворове, оградени с високи каменни зидове, и изнасянето на стопанските постройки извън дворовете.

Ковачевската къща има южнобългарски характер и е подтип на родопската къща. Тя е развита на 2 до 4 етажа, като долните са използвани за стопански нужди („сух” двор и складови помещения), а горните – за живеене. Неповторими със своите архитектурно-художествени качества са ансамблите на Дишляновата къща, Шумаревата и Пиларевата къщи, Гюзлевата, Сарафовата и Коювите къщи, Шимеровите къщи и др. От декларираните 124 архитектурно-строителни паметника на културата, 6 имат качества на паметници с национално значение – Даскаловата (не е реставрирана; единствената в резервата с богата художествена украса в интериора), Шунгуревата (реставрирана), Дишляновата (реставрира се), Шимеровите (изгорели), Банговата (реставрирана) и Пиларевата (не е реставрирана) къщи.

Уникалната архитектурна среда и специфичната възрожденска атмосфера в Ковачевица са причина тук да бъдат снимани едни от най-хубавите български филми през втората половина на миналия век. Постепенно тя се превръща в притегателен център за хората на изкуството, някои от които остават да живеят и творят в селото. Целогодишно се предлага разходка из културно-историческия резерват с тематична беседа и възможност за посещение на арт галерии.

 

ЛАНДШАФТНО-ИСТОРИЧЕСКИ ПАРК "ГРАДИЩЕ" СЕЛО ДОЛНО ДРЯНОВО

Каменни глави

Култовият комплекс с каменни глави и долмени се намира на 5 км. от с. Долно Дряново по посока пътя за Сатовча и Доспат. Комплексът е открит от проф. Тодор Бояджиев към 2000 г. до 2006 г. професорът не дава гласност на находката си.

През 2006 г. публикува във вестниците статии и снимки от светилището. От тогава то става известно на археолозите и обществеността. Проф. Бояджиев е математик по професия, работи от години в Центъра за Ядрени Изследвания гр. Дубна, Русия. Когато пребивава в България, чете лекции в Софийския Университет. Археологията и преходите из Родопите - това е хобито на професора. Гигантските глави и долмени съществуват в тази част от хилядолетия. Местните жители - овчари, дървосекачи и ловци, са ги виждали многократно. Но те са ги възприемали като игра на природата и не са им отдавали значение.

Телефон за връзка - 0876 110 421.

В полза на всички  гости и туристи на община Гърмен се направи в рамките на проект „Инициатива за подобряване капацитета и достъпа до туристически дестинации в трансграничния район“, с акроним „DESTINATIONS FOR ALL“, финансиран по Програма за сътрудничество INTERREG V-A „Гърция-България, 2014-2020“,  3D сканиране и дигитализиране на парк 

Категории

Региони

Страници