
ИСТОРИЯ НА ОБЩИНА ГЪРМЕН
В древността районът е населяван от различни племена и племенни групи. Най-трайни следи оставят траките, славяните и прабългарите. В поречието на Горна и Средна Места и по склоновете на Западните Родопи се настанява главно тракийското племе беси. Сведения за траките се срещат и в Омировата “Илиада”, където се дава описание на тракийския аристократ Резос. Свидетелства за богатия живот на траките по тези места са останките в множеството могили, пръснати из Гърменското поле. При направените последни проучвания на някои от тях са намерени фрагменти от атически съдове, особено в местността Драача над селото. Могилни некрополи има и в землищата на съседните села Блатска, Дебрен, Дъбница, Хвостяне. Интересни находки са открити при изграждането на сушилня за тютюн в село Дебрен – там, където е сега училището.
След продължителни борби между настъпващите римски воини и местните траки към 146 година Гоцеделчевският край е вече под римско владичество. В местността Драача римляните заварват тракийското селище Кейрпара. Недалеч от него император Траян (98-117) изгражда нов град и в чест на победата над даките в Добруджа го нарича Никополис ад Нестум (град на победата на Места). Градът е построен през 102-106 г. от н.е. на левия бряг на река Места и отстои на около 7.5 км от Гоце Делчев, където днес се намира квартал “Заграде”. Издигнат е вероятно върху останките на тракийско селище.
В Никополис са сечени монети по времето на императорите Комод (176-192), Септимий Север (193-211), Каракала (192-217) и Гета (209-212), убит от брат си Каракала. Намерени са монети с образа на Юлия Домна - жена на император Септимий Север и майка на Каракала и Гета.
Градът е разрушен в края на VІ век от славяните. Тук се заселва племето смоляни, което владеело местата чак до Централните Родопи. Славяните изграждат много селища. Занимават се със земеделие и скотовъдство - сеят просо, пшеница, лен, конопени и бобови растения, отглеждат едър и дребен рогат добитък и птици. Кланят се на много богове, но особено почитат Перун. Когато приемат християнската вяра, свързват култа към Перун с християнския светец Илия и създават много светилища в негова чест. Такова оброчно място се е запазило и до днес на изток от Гърмен, където всяка година се колят животни за курбан.
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЛИЦАТА, ИЗВЪРШВАЩИ ХОТЕЛИЕРСТВО
1.ХОТЕЛИЕРСКА И РЕСТОРАНТЬОРСКА ДЕЙНОСТ.
Съгласно чл. 111, ал 1 от Закона за туризма хотелиерство или ресторантьорство на територията на Република България се извършва само в категоризирани по този закон туристически обекти.
Съгласно чл. 111, ал 2 от ЗТ категоризацията се извършва от министъра на туризма и от кметовете на общини или от оправомощени от тях длъжностни лица - за видовете обекти и категории, посочени в този закон.
Санкции:
Съгласно чл. 206, ал 1 от ЗТ, който предоставя туристически услуги в некатегоризиран туристически обект се наказва с глоба в размер от 500 до 5000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 10 000 лв.
2. РЕГИСТЪР ЗА НАСТАНЕНИТЕ ТУРИСТИ.
Съгласно чл. 116, ал. 1 от Закона за туризма лицата, извършващи хотелиерство, водят регистър за настанените туристи със съдържание на данните, утвърдени от министъра на туризма и публикувани на интернет страницата на Министерството на туризма.
Регистърът се води на хартиен носител по образец, утвърден от министъра на туризма и публикуван на интернет страницата на Министерството на туризма.
Документът, може да бъде свален от тук.
Санкции:
Съгласно чл. 213, ал. 1 от Закона за туризма хотелиер, който не води регистър на настанените туристи и за броя на реализираните от тях нощувки по чл. 116, ал. 1, се наказва с глоба в размер 2000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер 7000 лв.
3. СПРАВКА-ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА БРОЯ НА РЕАЛИЗИРАНИТЕ НОЩУВКИ.
Лицата, извършващи хотелиерство, са длъжни ежемесечно да подават информация в съответната община за броя на реализираните нощувки чрез справка-декларация.
Документът, може да бъде свален от тук.
Процедура за подаване на справка-декларация в Община Гърмен:
Попълнената справка-декларация с приложение извадка от Регистъра на настанените туристи и платежен документ за отчетния период се подава в Центъра за информация и услуги на гражданите в сградата на Община Гърмен или на e-mail: oba_garmen@abv.bg до 15-то число на месеца, следващ месец, през който са осъществени нощувките.
За броя на реализираните нощувки, посочени в справката-декларация, се дължи туристически данък при условията и по реда на Закона за местните данъци и такси. Дължимият данък се внася в приход на бюджета на община Гърмен от данъчно задължените лица до 15 – то число на месеца, следващ месеца, през който са предоставени нощувките.
Туристическият данък се заплаща в брой на касите на Община Гърмен или безкасово по сметка на Община Гърмен IBAN: BG70STSA93008490012100 в Банка ДСК – АД Гърмен – BIC STSABGSF по следния код за плащане: 442800 – туристически данък.
Съгласно чл. 58, ал. 2 от Наредба на общински съвет за определяне на местните данъци на територията на община Гърмен размерът на дължимия туристически данък за календарния месец се определя, като броят на предоставените нощувки за месеца се умножи по размера на данъка.
Размер на данъка за нощувка:
Категоря звезда Без минерална вода С минерална вода
* 0.30 лв. 0.50 лв.
** 0.35 лв. 0.55 лв.
*** 0.40 лв. 0.60 лв.
Санкции:
Съгласно чл. 213, ал. 3 от Закона за туризма хотелиер, който не осигури или не извършва обмен на данни по реда на чл. 116, ал. 6, т. 2 и 3 в се наказва с глоба в размер 1000 лв., а на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция в размер 5000 лв.
4. ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ. 61р, АЛ.5 ОТ ЗАКОНА ЗА МЕСТНИ ДАНЪЦИ И ТАКСИ ЗА ОБЛАГАНЕ С ТУРИСТИЧЕСКИ ДАНЪК
Съгласно чл. 61р., ал. 5 от Закона за местни данъци и такси лицата, предлагащи нощувки, подават декларация по образец до 30 януари на всяка година за облагане с туристически данък за предходната календарна година.
Образецът на декларацията може да бъде свален от тук.
Санкции:
Съгласно чл. 127, ал. 1 от Закона за местни данъци и такси при неспазване на разпоредби по този закон, извън случаите по чл. 123, 124 и 125, на виновните лица се налага глоба в размер от 20 до 200 лева, а на юридическите лица и едноличните търговци - имуществена санкция в размер от 100 до 500 лева.
Населението на община Гърмен към 09.02.2012 г. е 16 921 човека.
По села разпределението е следното:
1. Балдево - 202 човека
2. Горно Дряново - 1 074 човека
3. Гърмен - 2 036 човека
4. Дебрен - 2 503 човека
5. Долно Дряново - 1 307 човека
6. Дъбница - 2 251 човека
7. Ковачевица - 50 човека
8. Крушево - 277 човека
9. Лещен - 7 човека
10. Марчево - 157 човека
11. Огняново - 1 697 човека
12. Ореше - 305 човека
13. Осиково - 580 човека
14. Рибново - 2 934 човека
15. Скребатно - 296 човека
16. Хвостяне - 1 245 човека
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
1. АНТИЧЕН РИМСКИ ГРАД "НИКОПОЛИС АД НЕСТУМ" СЕЛО ГЪРМЕН |
||
Обявен е за археологически и архитектурно-строителен паметник от античността и средновековието през 1965 г. (понастоящем е в процедура за повишаването му в ранг на археологически резерват). Могат да се видят останки от крепостни стени, култови сгради и други съоръжения. Никополис ад Нестум е един от малкото относително запазени антични градове в България и единствен в Родопите от периода на римското владичество на Балканите. При археологически разкопки, проведени в периода 1980–1984 г., са проучени изцяло южната крепостна стена с портата, голяма част от източната и западната стени. Зидовете са с дебелина 2,40–2,60 м и височина до 4–5 м. Разкрити са 4 кръгли кули на южната стена, 2 почти квадратни кули пред широко отворената полукръгла екседра на портата, V-образна кула със скъсени рамена на западната стена и 1 правоъгълна кула на източната крепостна стена. В околността са разкрити пещи, части от водопровод, ями и др. Крепостта може да се посещава целогодишно. Повече за Никополис Ад Нестум може да видите на www.nicopolisadnestum.eu. Телефон за връзка - 0894 349 039. В полза на всички гости и туристи на община Гърмен се направи в рамките на проект „Инициатива за подобряване капацитета и достъпа до туристически дестинации в трансграничния район“, с акроним „DESTINATIONS FOR ALL“, финансиран по Програма за сътрудничество INTERREG V-A „Гърция-България, 2014-2020“, 3D сканиране и дигитализиране на разкритата част на античния римски град "Никополис ад Нестум": https://tourmkr.com/F1A6O6JAyD |
ЛЕЩЕН |
|||||||||||||
Село Лещен е един от най-привлекателните и автентични курорти за селски туризъм в България. Разположено върху южния склон на Западните Родопи на 200 км. от София, пред него се открива незабравима гледка към Пирин планина.
|